26 -27 września 2020
I-sza część ostatnich wykładów była kontynuacją poprzednich, których tematem był: „Śluz (Tan) zimny i gorący śluz”…
Marek omawiał szereg różnych ziół, które pomagają zwalczyć kolejne syndromy śluzu.
Zaznaczył przy tym, że zioła chińskie mają znacznie silniejsze działanie od naszych, europejskich.
Np. kwiat bielunia białego (flos Daturae albae –Yang Jin Hua) –lek ciepły.
Zalecany na łagodzenie kaszlu i duszności oraz udrażnianie zimnego śluzu –lek silnie trujący…
Śluz z przepełnienia nie jest niebezpieczny. Niebezpieczny jest śluz z osłabienia!!!
Śluz z przepełnienia powstaje nagle i szybko znika.
Śluz z osłabienia powstaje powoli i jest trudny do usunięcia!
Najważniejszym jest nie dopuszczać do powstania śluzu, czyli ocieplać Yang nerek
i wspierać śledzionę –to należy czynić permanentnie żeby utrzymać homeostazę swojego organizmu.
Śluz może powstać w każdym narządzie Zang, ale najczęściej powstaje w nerkach.
„Ogień nie wspiera Ziemi –powstaje patologiczna woda i śluz.
Serce jest związane ściśle z nerkami i śluz nerki atakuje serce.. Śluzem są torbiele, kamienie… Zastój chi wątroby to bóle pod żebrami…
Nudności i wymioty powstają najczęściej z osłabienia Qi żołądka.
Osłabienie Qi nerek może również spowodować nudności i wymioty –słabe Qi nerek powoduje powstanie nadmiaru wody, z której tworzy się śluz.. Śluz z nerek powoduje zaatakowanie śledziony i żołądka!
Bardzo ważny jest ruch i odpowiednia dieta żeby nie dopuścić do powstawania śluzu.
Mieszkając w Polsce – żyjemy w klimacie umiarkowanym chłodnym, dlatego jedzenie, które spożywamy winno być natury rozgrzewającej – Wen i obojętnej – natury Ping. Należy unikać potraw wychładzających – natury Liang i wyziębiających – natury Han.
Wystarczy użyć procesu kulinarnego – gotowania – by wychładzające
i wyziębiające produkty zmienić w obojętne lub w rozgrzewające.
Dodatkowo, niezwykle ważne są przyprawy rozgrzewające (pieprz, chili, imbir, kminek, majeranek, cynamon, goździki itp.) podnoszą rozgrzewającą naturę potrawy. Chińczycy uważają, że podczas wrzenia ogień przenika do potrawy zmieniając jej naturę na cieplejszą. Np. woda mineralna – natury Han wyziębiająca, gdy ją przegotujemy staje się obojętna – natury Ping, i nie powoduje wyziębienia, nawet gdy potem spożywamy ją schłodzoną, pomimo schłodzenia, wciąż jest natury Ping.
Najlepszym pożywieniem dla człowieka w naszym klimacie jest po prostu długo gotowana, porządna zupa, dobrze przyprawiona, a najlepiej przyrządzana zgodnie
z prawem pięciu smaków, o którym to prawie od setek pokoleń naucza tradycyjna medycyna chińska. Kuchnia staropolska nie odbiega zasadniczo w swoich zaleceniach od prawa pięciu smaków.
Tkanki, mięśnie, mózg i narządy wewnętrzne człowieka otyłego są w stałym głodzie. Odczuwa on brak energii i sił oraz niemal ciągły głód. Głód ten nigdy nie ulega zadowalającemu zaspokojeniu, nawet po sutych posiłkach. Przyswojone składniki pokarmowe zamiast zamieniać się w niezbędną dla organizmu energię, ulegają przekształceniu w nieproduktywny śluz TAN, będący niczym innym jak gromadzącymi się w luźnej tkance łącznej mukopolisacharydami, wiążącymi stale duże ilości wody i elektrolitów.
Wystarczy poczynić jedynie kosmetyczne zmiany, a wszystko będzie w należytym porządku i zgodne z prawem pięciu smaków. Dieta wybitnie wyziębiająca – surowa nieprzegotowana woda, surówki – na stałe, jest szkodliwa nawet w klimatach tropikalnych i pustynnych.
Gdy mimo tych sugestii spożywamy produkty wyziębiające i wychładzające to należy równoważyć je potrawami natury gorącej – Re. W przeciwnym razie musimy liczyć się z następstwami wychłodzenia i w konsekwencji z gromadzeniem się śluzu TAN, jak również możliwością wielu innych chorób przewlekłych, degeneracyjnych a wynikających przyczynowo z wychłodzenia organizmu.
Bardzo często przyczyną powstawania śluzu są emocje.
Więc stres i ciężkie przeżycia powodują zastoje Qi, co w efekcie przyczynia się do gromadzenia się śluzu,
w płucach, żołądku i nerkach… Im dłużej ten śluz powstaje tym trudniej jest go później wyeliminować…
Leczymy najpierw symptomy chorób.
Widzimy więc jak proste jest, po prawidłowym rozpoznaniu, zwalczanie syndromów spowodowanych śluzem zimnym i gorącym przy pomocy ziół..
Medycyna konwencjonalna nie radzi sobie z elementarnymi schorzeniami spowodowanymi śluzem, a już na pewno nie łączy ich z dietą…
Kolejnym, rozpoczętym tematem wykładów jest nauka o meridianach –akupunktura
i technika nakłuwania igłami…
Każdemu obiegowi Yin i Yang przynależy odpowiedni meridian Yin lub Yang
Ogólnie meridiany (Jing Mo) dzielą się na:
-12 meridianów głównych (zwróćcie uwagę tutaj na liczbę 12! ma ona szczególny status –oznacza dążenie do zachowania harmonii i doskonałości – oznacza porządek Boży, doskonałość)
-12 parameridianów (Jing Bie)
-8 meridianów nieparzystych (Qi Jing Ba Nei) i mieridiany siatkowate (Luo Mo).
Wszystkie meridiany, włącznie z meridianami siatkowymi, są we wnętrzu ciała ściśle połączone z odpowiednimi obiegami czynnościowymi i posiadają swoje ujście na zewnątrz poprzez 12 meridianów mięśniowych (Jing Qin) i 12 meridianów skórnych (Bi Pu).
12 meridianów głównych dzieli się na 6 meridianów Yin i 6 meridianów Yang.
Każdemu obiegowi Yang przynależy jeden meridian Yang.
Każdemu obiegowi Yin przynależy jeden meridian Yin.
Każdy obieg Yin tworzy z odpowiednim obiegiem Yang funkcjonalną caość…
W trakcie wykładów jak zwykle odbywało się diagnozowanie pacjentów oraz wspólne układanie recept ziołowych, a następnie demonstracja nakłuć igłami akupunktury.